به سایت اف بوک خوش آمدید  | ورود به سایت | ثبت نام

بخش اول: جین ریس- لیزا یوری- مایکل کاین

شاید یکی از مهم ترین دلایل موفقیت کتاب (بیولوژی کمپبل) گروه نویسندگان این کتاب بوده است، گروهی از بهترین و موثرترین اساتید زیست شناسی که سال ها در حوزه تخصصی خود، علاوه بر تحقیق، تدریس نیزکرده اند. پروفسور کمپیل با زیرکی خاص خودش و با روابط خوبی که با بزرگان و دانشمندان زمان خود داشت (که البته این ویژگی او برخاسته از شخصیت عمیق و اخلاق‌گرای او بود)، توانست در هر یک از حوزه‌های هشت گانه تالیف بهترین فرد را انتخاب کند.                 

شاید نزدیک ترین و مسلط ترین فرد پس از خود کمپبل، بر محتوای کتاب، جین ریس (Jane B. Reece) باشد؛ کسی که از ابتدای تالیف کتاب درسال 1987 تا آخرین ویرایش کتاب در سال 2017، همراه کتاب و تیم نویسندگان بوده است. 30 سال فعالیت و درگیری در ویرایش های مختلف کتاب، زمانی نیست که بشود به سادگی از کنار آن گذشت!

جین ریـس یک میکروبیولوژیست است. او لیسانس میکروبیولوژی را از دانشگاه هاروارد و دکترای باکتریولوژی را از دانشگاه کالیفرنیا اخذ کرد. ریس سالها مدرس (زیست شناسی عمومی ) دردانشگاهها و موسسات مختلف بود. ضمناً فردی دست به قلم وعاشق کار تالیف نیز هست! دو کتاب دیگر او در حوزه زیست شناسی عبارتند از:
جهان سلول (The world of the Cell) و مبانی زیست شناسی (Essential Biology)
زمینه تحقیقاتی او نیز نوترکیبی و تغییرات ژنتیکی در باکتری‌ها است.

لیزا یوری (Lissa A. Urry) که در حال حاضر مدیر دپارتمان در کالج Mills است، یک زیست شناس تکوینی است. او فارغ التحصیل دوره دکترای زیست شناسی مولکولی- تکوینی از دانشگاه MIT است. پروفسور کمپبل، مدیریت تالیف بخش های 1 تا 3 را به دکتر یوری سپرده و خودش ویرایش کار را بر عهده گرفت. به دلیل تسلط کامل لیزا یوری بر مباحث "شیمی حیات" و "سلول" و "ژنتیک" یکی از روان ترین و دلچسب ترین قسمت های کتاب بیولوژی کمپبل، بخش های اول تا سوم آن است.بخش هایی که دروازه ورودی خواننده به کتاب محسوب می شود و به شدت در جذب آنها به مطالعه کتاب، موثر است.

بخش های 4 و 5 کتاب (مکانیسم تکامل، تاریخچه تکامل و تنوع زیستی)، یکی از حساس ترین و شاید سخت ترین قسمتهای هر کتاب بیولوژی باشد! دکتر کمپبل برای انتخاب همکار نویسنده‌ی این دو مبحث مهم، سراغ مایکل کاین (Michael L. Cain) رفت. کسی که سالها در گستره وسیعی از مباحث بیولوژی مثل زیست شناسی عمومی، اکولوژی، تکامل و حفظ ذخایر زیستی تدریس کرده است.

مایکل کاین، کتاب دیگری نیز در زمینه اکولوژی نوشته است. او فارغ التحصیل دوره دکترای اکولوژی و بیولوژی تکامل از دانشگاه Cornell است. جالب توجه اینکه پروفسور کاین دارای لیسانس ریاضی و زیست شناسی است.

ادامه دارد...

به قلم:
مصطفی پویان
مدیر گروه ترجمه و ویراستار
کتاب بیولوژی کمپبل

[به قلم مصطفی پویان]

امروز شنبه، ۲۹ تیرماه ۱۳۹۸، برابر با ۲۱ جولای ۲۰۱۹، نتایج سی امین المپیاد جهانی زیست شناسی (International Biology Olympiad) در کشور مجارستان اعلام می‌شود. مجارستان میزبان سی امین دوره المپیاد جهانی زیست شناسی است که با حضور ۸۰ کشور جهان در شهر بوداپست برگزار می‌گردد.

«ایران» نیز پس از برگزاری موفق بیست و نهمین دوره ی این مسابقات در شهر تهران،  با یکی از قوی ترین تیم‌های چند سال اخیر خود در این مسابقات شرکت کرده است.

در اینجا، ضمن آرزوی کسب مدال‌های خوشرنگ طلا برای هر چهار عضو تیم کشورمان در این دوره‌ی مسابقات المپیاد جهانی زیست شناسی،  تلاش می‌کنیم تا به همین بهانه، مجموعه مقالاتی را در مورد کتاب ارزشمند، بی‌نظیر و کاملاً متمایز «بیولوژی کمپبل» به رشته تحریر درآوریم؛ کتابی که توانسته است انقلابی بزرگ را در دنیای زیست شناسی رقم بزند!

در «قسمت اول» این رشته مقالات، تلاش می‌کنیم نویسنده‌ی چیره دست و خوش ذوق این کتاب را معرفی کرده و سپس در قسمت های بعد به معرفی خود کتاب و جزییات کامل آن می‌پردازیم...

در هفدهم آوریل ۱۹۴۶ در شهر کالور ایالت کالیفرنیای امریکا، کودکی متولد شد که نامش را «نیل آلیسون» گذاشتند؛ کودکی که شاید هیچ کس تصور نمی‌کرد «افسانه شخصی‌اش» با «افسانه‌های شخصی» میلیون‌ها انسان دیگر گره خورده باشد!به قول «پائولو کوئیلو» در کتاب «کیمیاگر»، هر انسانی دارای یک افسانه شخصی است؛ کافیست انسان افسانه شخصی‌اش را پیدا کند و در مسیر آن گام بردارد.

    

«نیل کمپبل» پس از پایان دوره دبیرستان، وارد رشته زیست شناسی در دانشگاه کالیفرنیا شد. وی پس از اخذ مدرک لیسانس، تحصیلات تکمیلی خود را نیز در همین دانشگاه به پایان رساند و در سال ۱۹۷۵ با مدرک دکترا از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. به دلیل سابقه درخشان تحصیلی، در همان سال و در زمانی که فقط  ۲۹ ساله بود به عنوان هیات علمی گروه زیست شناسی، در دانشگاه کالیفرنیا مشغول به کار شد.

دکتر کمپبل زمینه تحقیقاتی تیمش در آزمایشگاه را بر روی گیاهان صحرایی و ساحلی بنا نهاد و به همراه دانشجویان دوره دکترایش، پژوهش‌های ویژه‌ای را در مورد این گیاهان به سرانجام رساند. «پروفسور کمپبل» رسالت زندگی اش را در نوشتن کتاب و خلق اثر ماندگارِ «Biology» یافت؛ جایی که او را به عنوان یک نویسنده متمایز و مشهور به جهانیان معرفی کرد.

مهارت تالیف، تسلط علمی، هوش سرشار و تعامل سازنده باهمکاران دیگر، از پروفسور کمپبل یک شخصیت متمایز و دوست داشتنی ساخت؛ او به شدت محبوب دوستان، دانشجویان و همکارانش بود!

وجود او با چنین خصلت‌های ویژه، در دانشگاه کالیفرنیا، گروه زیست شناسی این دانشگاه را به یکی از محبوب ترین گروه‌های دانشگاه تبدیل کرده است. دوازده سال پس از شروع به کار او  در دانشگاه، زمانی بود که باید مهمترین اثر زندگی اش را رونمایی می‌کرد؛ اثری به نام «Biology».

در سال ۱۹۸۷ کمپبل توانست این اثر فاخرش را به چاپ برساند.
ظهور این اثر منحصر بفرد در دنیای زیست شناسی به حدی چشمگیر و اثرگذار بود که به جرأت می‌توان گفت که هیچ کتاب دیگری در حوزه علوم زیستی تا این اندازه تاثیرگذار نبوده است. کافیست به آمار ناشران امریکایی این کتاب، (بنجامین - پیرسون)، توجه کنیم تا به قدرت نفوذ آن در بین فارغ التحصیلان علوم طبیعی پی ببریم؛ ۷۰٪ زیست شناسان، بیوتکنولوژیست‌ها و پزشکان، و تقریباً در ۱۰۰٪ دبیران زیست شناسی جهان!!

تخمین زده می‌شود که هر ساله در حدود «نیم میلیون» نفر از دانش آموزان در سراسر جهان از این کتاب استفاده کنند!! آماری که نه تنها منحصر بفرد بلکه رشک برانگیز است!
باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که این نیم میلیون نفر، غالباً، جمعیت نخبه‌های درجه اول کشورهای جهان را تشکیل می‌دهند.

اینکه مدیر جهانی «IBO» به صراحت اعلام می‌دارد که «بیولوژی کمپبل، انجیل زیست شناسی است»، حاکی از نقش موثر و غیرقابل انکار این کتاب در آماده سازی دانش پژوهان در این رویداد جهانی است.

پروفسور نیل کمپبل، جوایز معتبر متعددی را در طول دوران زندگی علمی‌اش دریافت کرد، اما هیچ کدام از این جوایز نتوانست به اندازه کتاب Biology  باعث شهرت و اعتبارش شود.

کمپبل به سبب تالیف این اثر ماندگار، روابط ویژه ای با بسیاری از دانشمندان و بزرگان علمی زمان خود داشت. این دوستی‌ها، به اقرار «پروفسور جودی هالت»، رئیس دپارتمان زیست شناسی دانشگاه کالیفرنیا، موجب اعتلای این گروه و ‌خلق موقعیت‌های ممتاز برای دانشجویان این دانشگاه شد.

شاید یکی از غم انگیزترین روزهای دانشگاه کالیفرنیا، روز ۲۱ اکتبر سال ۲۰۰۴ باشد؛ روزی که از بیمارستان Redland با دانشگاه تماس گرفته شد و خبر فوت پروفسور کمپبل، در میان بهت و ناباوری، به اطلاع دانشگاه رسانده شد.
پروفسور کمپبل به دلیل  ایست قلبی، در سن ۵۸ سالگی چشم از جهان فروبست. مرگ او ضایعه‌ای بزرگ برای جامعه زیست شناسی و دانشگاه کالیفرنیا بود! کمپبل مدتی قبل از این اتفاق، دست نوشته‌های ویرایش هفتم کتاب را تحویل انتشارات بنجامین- پیرسون داده بود.

در سال ۲۰۱۱ گروه مولفین کتاب تصمیم گرفتند به پاس سال‌ها خدمات ارزشمند نیل کمپبل در زمینه‌ی آموزش و تالیف زیست شناسی، کتاب « بیولوژی» را به «Campbell Biology» تغییر نام دهند.

«بیولوژی کمپبل» تقریبا به تمام زبان‌های زنده‌ی دنیا ترجمه شده است. در ایران نیز «خانه زیست شناسی» در سال ۱۳۸۵ ویرایش هشتم این کتاب را به زبان فارسی برگردانده است. در سال‌های بعد نیز ویرایش‌های بعدی کتاب را ترجمه و در اختیار علاقمندان قرار داده است. خانه زیست شناسی در سال ۹۸ «ویرایش یازدهم» این اثر ماندگار را چاپ و روانه بازار خواهد کرد.

اینکه ویژگی‌های این کتاب سترگ چیست که تا این حد محبوب دانش آموزان، دانشجویان و دبیران شده است را در قسمت بعدی مطالعه فرمایید.


  

 
مصطفی پویان
مدیر گروه ترجمه و ویراستار
کتاب بیولوژی کمپبل

کتاب تکامل و رفتار انسان (Evolution & Human Behavior) نوشته جان کارترایت (John Cartwright) ترجمه بهزاد سروری خراشاد با ویراستاری آقای دکتر عبدالحسین وهاب زاده در انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد منتشرشده است. مترجم این اثر را به بزرگواران زیر تقدیم کرده است:
عبدالحسین وهاب زاده، دکتر جمشید درویش، امید قهرمان و دکتر جمشید سروری خراشاد

این کتاب به دنبال به کارگیری ایده های داروینی در اندیشه، احساس و رفتار انسانهاست. منبعی است برای علاقمندان و دانشجویان رشته های اگولوژی رفتاری انسان، سوسیوبیولوژی، روانشناسی تکاملی، انسان شناسی زیستی، و در مواردی هم اتولوژی انسانی.

کتاب تکامل و رفتار انسان، در دوازده فصل نگاشته شده و به طور اهم، موراد زیر را مورد بررسی قرار می دهد:

در فصل اول: خاستگاه گونه ها، مطالعه رفتار جانوران، تکامل و نظریه های رفتار انسان، پیروزی فرهنگ، خیزش سوسیوبیولوژی و روانشناسی تکاملی

در فصل دوم: سازوکار تکامل داروینی، مشکلات داروین، آزمون برای مفهوم سازگاری، سازگاری و شایستگی

در فصل سوم: چند اصل اساسی ژنتسک، واحد انتخاب طبیعی، انتخاب خویشاوندی و فداکاری، تشخویص خویشاوندان، فداکاری متقابل

در فصل چهارم: چرا آمیزش؟ سکس و ناجورزامی، توصیف رفتار جفت یابی، عوامل موثر بر روی استراتژی های جفتگیری مشهود، نسب جنسی فیشر و بعد از او

در فصل پنجم: جفت یابی، عواقب انتخاب درون جنسی، سرمایه گذاری والدینی، نرخ های تولید مثلی و نسبت جنسی عملکردی، رقابت درون جنسی پس از آمیزش، انتخب بین جنسی

در فصل ششم: انسان و انسان ریخت های بزرگ، هوش در انسان و نخستی های دیگر

در فصل هفتم: ذهن مدولار، زبان

در فصل هشتم: جوامع ماقبل صنعتی یا جوامع سنتی معاصر، سکس و تاریخ، مقایسه فیزیکی بین انسان ونخستی های دیگر، تخمک گذاری پنهان

در فصل نهم: تکامل و لذت جنسی، رویکردهای پرسشنامه ای، استفاده از تبلیغات منتشر شده، استفاده از تصاویر محرک، عدم تقارن نوسانی، رجحان نر به جوانی، یائسگی ماده و درازی عمر، جذابیت ظاهری چهره

در فصل دهم: برهمکنش های والدین-فرزندان، ستیز مادر-جنین، خشونت و جنایت در انسان، ستیزهای جنسی انسان

در فصل یازدهم: نظریه ی بازی ها و خاستگاههای فداکاری انسان، فداکاری احساس و اخلاق، توزیع ثروت، تکامل فرهنگ

در فصل دوازدهم: تکامل و سیاست، داروینیسم اجتماعی و اصلاح نژاد، زیست شناسی تکاملی و جنس گرایی، زیست شناسی تکاملی و نژاد گرایی، محدوده طبیعت، انسان به مثابه ی یک حیوان.

تدوین شده در:
واحد فرهنگی فروشگاه اف بوک
www.fastbook.ir

کتاب جامع زیست شناسی دهم، یازدهم و دوازدهم زیر ذره بین برای دانش آموزان نظام جدید آموزشی منتشر شد.

علاقمندان می توانند از طریق لینک فوق، اقدام به خرید نمایند.

برای دریافت کد تخفیف خیلی ویژه، با کانال تلگرام اف بوک نیوز سر بزنید (fbooknews@).

کاربران گرامی، دوره دو جلدی کتاب مبانی فیزیولوژی جانوری مویز منتشر شد.

نویسنده: كريستوفر د. مويز , پاتريشيا م. شولت

مترجم: آمنه رضايوف, آمنه زارع چاهوكی, زهرا شيرازي زند, سيد پيمان مقدسي

ناشر: فاطمی

قیمت هر جلد این کتاب 55000 تومان است و علاقمندان می‌توانند با 10% تخفیف آن را از افبوک تهیه کنند.

در حالیکه وزیر محترم آموزش و پرورش در یکی از برنامه‌های صبحگاهی «حالا خورشید» علناً از پیشنهاد یکی از مؤسسات کنکور به یک رتبه برتر آزمون سراسری97 برای شرکت در تبلیغ تلویزیونی و تعریف و تمجید از آزمون‌های آزمایشی آن مؤسسه پرده برداشت؛ گزارش‌های منابع فعال بازار کنکور نیز نشان می‌دهد که بیش از نود درصد از رتبه های زیر صد کشوری و مناطق سه گانه، در خصوص تأثیرگذارترین عوامل موفقیت خود؛ نظرات قابل تأملی ارائه نموده‌اند که با نظرات دو رتبه نخست رشته های تجربی و ریاضی که در تبلیغات تلویزیونی یک مؤسسه خاص شرکت کرده بودند، کاملا در تضاد است.

 

اما عوامل تأثیرگذار واقعی در موفقیت این رتبه های برتر کنکور 97 چیست؟

 1. رتبه های برتر ، کدام رشته و دانشگاه را به عنوان انتخاب اول خود تعیین کرده اند؟

» ریاضی : به ترتیب رشته های کامپیوتر ، برق و مکانیک دانشگاه صنعتی شریف.

» تجربی : به ترتیب رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاههای تهران و شهیدبهشتی.

2. بهترین منابع مطالعاتی رتبه های برتر چیست؟

» مطالعه کتابهای درسی به شیوه صحیح و علمی.

3.  بهترین منابع کمک آموزشی و تست زنی کدامند؟

» بهترین منابع عمومی : کتاب عربی جامع کنکور خیلی سبز اثر غزال موسوی و کتاب جامع دین و زندگی سفیر خرد اثر مسلم بهمن آبادی.

» بهترین منابع اختصاصی مشترک بین هر دورشته تجربی و ریاضی : کتاب های شیمی مبتکران اثر بهمن بازرگانی و رضا بابایی.

» بهترین منابع اختصاصی رشته تجربی: کتابهای زیست شناسی نشرالگو اثر اشکان هاشمی و کتاب زیست شناسی سنجش نود به بعد از انتشارات سنجش به عنوان کتاب مکمل.

» بهترین منبع اختصاصی رشته ریاضی: کتاب حساب دیفرانسیل ، انتگرال و ریاضیات پایه اثر گروه مؤلفین نشر الگو.

4. رتبه های برتر کدام شهرها بیشترین استفاده را از مشاوران و دبیران مقیم یا پروازی شهر تهران داشته اند ؟

» به ترتیب شهرهای تهران ، تبریز ، اصفهان ، مشهد ، کرج ، یزد ، شیراز و قم .

5. مؤثرترین مؤسسات در دستیابی رتبه های زیر صد کنکور به درصدهای بالای 80 کدامند؟

» مؤسسه های درس زندگی و پرستو در درس های عمومی رشته های ریاضی و تجربی.

» مؤسسه درس زندگی در درس های اختصاصی رشته تجربی.

» مؤسسه های هدف و تخته سیاه در درس های اختصاصی رشته ریاضی.

6. مؤثرترین مدرّسین در دستیابی رتبه های زیر صد کنکور به درصدهای بالای 90 :

» رضا بابایی مدّرس درس شیمی از مؤسسه پرستوی تهران و از نویسندگان کتابهای شیمی مبتکران.

» علیرضا عبدالمحمدی مدّرس درس ادبیات و زبان فارسی از مؤسسه پرستو و مؤلف کتابهای ادبیات جامع و موضوعی نشرالگو.

» سیناتهرانی مدّرس درس های فیزیک و ریاضیات تجربی و نیز مدّرس شیوه های صحیح مطالعه و تست زنی از مؤسسه درس زندگی.

» در فیزیک رشته ریاضی ؛ محمودرضا ذهبی نویسنده کتاب فیزیک نشر دریافت از مؤسسه پرستو.

7. مؤثرترین دبیران شهرستانی در دستیابی رتبه های زیر صد کنکور به درصدهای بالای 80 :

متأسفانه اغلب مؤثرترین دبیران شهرستانی همان مدّرسین مقیم یا پروازی طراز اول شهر تهران هستند و فقط نام دو مدّرس بومی در میان اسامی اعلام شده توسط رتبه های برتر کنکور شهرستان ها دیده می شود که عبارتند از :

» آقای محمد فتحی مدّرس زیست شناسی از شهر تبریز.

» آقای قاضی مدّرس فیزیک از مشهد.

8.رتبه سازترین شهر در کسب رتبه های زیر 10 کشوری رشته ریاضی :

» شهر تهران با چهار رتبه زیر 10 .

9. رتبه سازترین شهر در کسب رتبه های زیر 10 کشوری رشته تجربی :

» شهر تبریز با سه رتبه زیر 10.

10. رتبه سازترین مدرسه در کشور با بیشترین آمار کسب رتبه های زیر صد:

» دبیرستان پسرانه استعدادهای درخشان شهید اژه اى اصفهان در مجموع دو رشته تجربی و ریاضی.

11. رتبه سازترین مدرسه در شهر تهران با بیشترین آمار کسب رتبه های زیر صد :

» دبیرستان ماندگار البرز تهران در مجموع دو رشته تجربی و ریاضی.

12. سه مشاور رتبه ساز تحصیلی با بیشترین آمار کسب رتبه های یک تا صد کشوری و منطقه:

» سینا تهرانی مشاور تحصیلی مؤسسه درس زندگی تهران با 58 درصد رتبه زیر صد.

» محمدرضا پوردستمالچی مشاور تحصیلی برنامه گزینه دو از تهران با 14 درصد رتبه زیر صد.

» کامران صداقت مشاور تحصیلی تبریز با 9 درصد رتبه زیر صد.

13. بهترین فیلم آموزشی کنکور:

» آموزش عربی محمد واعظی از مؤسسه حرف آخر تهران.

14. استانداردترین آزمون جامع آزمایشی :

» آزمون های جامع گزینه دو.

15. استانداردترین آزمون های درون مؤسسه ای :

» آزمون های مؤسسه درس زندگی تهران .

16. استانداردترین آزمون های مرحله ای کشوری:

» آزمون های مرحله ای سازمان سنجش.

17. غیرقابل اعتمادترین های کنکور:

» مشاوران تحصیلی برنامه های تبلیغاتی کنکور سیما.

18. غیرباورترین های کنکور:

» صحبتهای رتبه های برتر دو رشته تجربی و ریاضی در تبلیغات تلویزیونی و مجازی چند مؤسسه کنکور.

منبع: خبرگزاری ایلنا

آزمون تولیمو Tolimo سازمان سنجش

آزمون تولیمو Tolimo (مخفف the Test OLanguage by the Iranian Measurement Organizations) یکی از آزمون های زبان انگلیسی است. این آزمون توسط سازمان سنجش در ایران برگزار می گردد.

متقاضیان آزمون تولیمو Tolimo

برای ورود به دوره دکتری (یا در نهایت شرکت در آزمون جامع دکتری) شرکت در یک آزمون زبان و دریافت گواهی قبولی آن شرط الزامی است، از این رو، دانشجویان دکتری یکی از بیشترین داوطلبان آزمون تولیمو را تشکیل می دهند.

مشخصات آزمون تولیمو

 • این آزمون شامل ۱۴۰ سؤال چهارگزینه‌ای و
 • یک سؤال در بخش نوشتاری (مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)،
 • ساختار و نوشتار زبانی (۴۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)،
 • خواندن و درک مطلب (۵۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۵۵ دقیقه) و
 • درک مطلب شفاهی (۵۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۳۵ دقیقه)

در بخش شنیداری آزمون، لهجه ممکن است بریتیش یا امریکن باشد.

نمره آزمون تولیمو

نمره هر قسمت آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره کل منظور می‌شود.

 • محدوده نمره آزمون تولیمو از ۳۱۰ تا ۶۷۷.
 • نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی
 • بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب
 • بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط
 • کمتر از ۴۷۹ ضعیف
 • این آزمون نمره منفی ندارد

بخش نوشتاری نمره جداگانه ای دارد. نمره بخش نوشتاری بین ۱ الی ۶ است که در کنار نمره کل در کارنامه درج می گردد.

نکاتی که پیرامون شرکت در آزمون تولیمو باید بدانید

 • آزمون تولیمو توسط سازمان سنجش برگزار می گردد.
 • دفعات ثبت نام و شرکت در آزمون تولیمو محدودیتی ندارد.
 • محدودیت سنی جهت شرکت در آزمون تولیمو وجود ندارد.
 • حداقل مدرک تحصیلی جهت شرکت در آزمون، دیپلم است.
 • نتیجه آزمون بین ۳۰ تا ۴۰ روز پس از برگزاری مشخص خواهد شد.
 • هزینه شرکت در این آزمون در سال ۱۳۹۷، مبلغ ۶۰۰٫۰۰۰ ریال است.
 • آزمون تولیمو در سال ۱۳۹۷، پنج نوبت برگزار خواهد شد.

به اطلاع داوطلبان آزمون توليمو مي‌رساند كه برنامه زماني ثبت‌نام آزمون توليمو در سال 1397 به شرح ذيل است:

رديف

دوره

زمان برگزاري

حـوزه هـاي بـرگـزاري

تاريخ برگزاري

1

127

اردیبهشت

تهـران،مشهد،اصفهان،شیراز،تبریز،رشت،کرمانشاه،گرگان، بندرعباس و کیش

97/02/20

2

128

تیر

تهـران

97/04/21

3

129

مرداد

تهران، مشهد، اصفهان، شيراز، تبريز، كرمان، رشت، كرمانشاه، يزد، زنجان، گرگان، زاهدان، بيرجند و کیش

97/05/25

4

130

شهريور

تهران

97/06/22

5

131

مهر

تهـران،مشهد،اصفهان،شیراز،تبریز،کرمان، رشت، کرمانشاه،یزد،زنجان، گرگان، بیرجند، کیش،چابهار و بندرعباس

97/07/26

6

132

آبان

تهران

97/08/24

7

133

آذر

تهـران،مشهد،اصفهان،شیراز،تبریز،کرمان،رشت،کرمانشاه،یزد،زنجان،گرگان،کیش، بندرعباس، زاهدان و بیرجند

97/09/29

8

134

دي

تهران

97/10/27

9

135

بهمن

تهـران مشهد، اصفهان، شيراز، تبريز، كرمان، رشت،، كرمانشاه، يزد، زنجان، گرگان، کیش، بندرعباس، زاهدان و چابهار

97/11/25

10

136

اسفند

تهران

97/12/23

 

به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضي شرکت در آزمون های بین المللی آیلتس می رساند، همانطوری که در سایت های ثبت نامی مراکز مجری آزمون آیلتس و نیز سایت سازمان سنجش آموزش کشور آمده است، وجه واریزی از سوی داوطلبان جهت ثبت نام در آزمون آیلتس، به صورت علی الحساب می باشد، واین بدان معناست که چنانچه تغییری (افزایش يا کاهش) در نرخ ارز از سوی بانک مرکزی اعلام گردد، بدیهی است تا قبل از زمان آزمون، مابه التفاوت نرخ قطعی ثبت نام ازداوطلبان اخذ و یا به آنان عودت داده می شود.

لذا پیرو بخشنامه های شماره 97/15244 مورخ 97/01/25 و 97/97214 مورخ 97/03/28 در راستای اجرای تصویب نامه شماره 63793/ت55633هـ  مورخ 97/05/16 هیات محترم وزیران و هم چنین بخشنامه 45 بندی بانک مرکزی، هزینه ثبت نام در آزمون های بین المللی مشمول نرخ اولیه ارز دولتی (دلار امریکا = 42000 ریال) نمی باشد و می بایست به نرخ ثانویه ارز دولتی (نرخ بازار) که روزانه از سوی بانک مرکزی تعیین و اعلام می شود، محاسبه گردد. هم چنین بر اساس ماده 107 قانون مالیات های مستقیم، اصلاحی مصوب 97/04/31 وزارت اموراقتصادی و دارایی مبنی بر 15% درصد مالیات بر آزمون های بین المللی، و هم چنین کارمزد صرافی های بانک های عامل جهت ارسال ارز ثبت نامی توسط مراکز مجری به موسسات مادر در خارج از کشور و شناور بودن قیمت ارز به نرخ بازار از سوی بانک مرکزی بطور روزانه و با توجه به نرخ ثبت نام (250 دلار امریکا)، مبلغ ثبت نام در آزمون آیلتس 27,950,000 ريال (دو ميليون هفتصد نود و پنج هزار تومان) ،  توسط سازمان سنجش آموزش کشور محاسبه و به مراکز برگزاری آزمون، ابلاغ گردیده است.

بدیهی است چنانچه تا قبل از صدور کارنامه آزمون تغییری مبنی برکاهش در نرخ ارز اختصاصی از سوی بانک مرکزی صورت بگیرد، نرخ جدید ثبت نام در آزمون مجدداً توسط سازمان محاسبه می گردد و مابه التفاوت آن توسط مراکز مجری، به داوطلبان عودت داده می شود.

IELTS: International English Language Testing System

منبع: وب سایت سازمان سنجش

روز ۱۳ اوت برابر با ۲۲ مرداد به نام روز جهانی چپ‌دست‌ها (International Lefthanders Day) نامگذاری شده‌است.
نام این روز در سال ۱۹۷۶ برابر با ۱۳۵۵ خورشیدی پیشنهاد شد و به تصویب رسید.

دلیل نامگذاری این روز، انتقاد از این است که تمامی ابزارها و امکانات برای راست دست‌ها طراحی شده اند (مانند صندلی‌های یک دسته، صندلی راننده در خودروها، کلید های اصلی دسته های بازی، قانون‌های راهنمایی رانندگی، میزهای پر کردن فرم در بانک‌ها و اداره‌ها و...) و چپ دست‌ها را مجبور به کاربرد از دست راست می‌کنند.
همچنین یکی از هدف‌های این روز پیکار با باورهای خرافاتی درباره چپ دست هاست.

چپ‌دستی به معنای گرایش طبیعی افراد در به‌کارگیری از دست چپ برای انجام کارهای گوناگون و به‌ویژه نوشتن است. پژوهش‌هایگوناگون نشان می‌دهد که در جامعه‌های گوناگون، ۷۰ تا ۹۰ درصد جمعیت، راست‌دست و دیگران چپ‌دست هستند. درصد بسیار کمی نیز توانایی به کار بردن هر دو دست را دارند.

 

۷ دلیل برای اینکه در طول یکسال (حداقل) ۷ کتاب بخوانید...

جمله معروفی هست که می گوید:
«کتاب خواندن برای ذهن، همانند ورزش کردن برای بدن هست.»
این جمله در حدود ۳۰۰ سال پیش گفته شده است و ارزش بالای آن را در عصر حاضر می توانیم به درستی احساس کنیم.
تحقیقات علمی اثبات کرده است که خواندن کتاب انسان را باهوش تر می کند.
در این نوشته نکاتی را می گوییم که چرا شما باید در طول یک سال ۷ کتاب بخوانید.

1️⃣ کتاب خواندن ایده های جدیدی برای حل مسائل به شما می آموزد.

آیا تابحال شده است که در هنگام مطالعه یک رمان پررمز و راز قبل از اینکه به انتهای داستان برسید پایان آن را حدس زده باشید؟
تفکر استدلالی و منطقی شما در زمان مطالعه کتاب تقویت می شود و ذهن سعی می کند الگوهای مختلف را به سرعت بررسی کند و مسائلی که ذهن را درگیر کرده است را فورا" حل کند و اطلاعات جدیدی بدست آورد.

2️⃣با بیشتر کتاب خواندن نویسنده بهتری می شوید.

وقتی که کتاب می خوانید،ذهن شما عبارات و کلمات و حتی روش های خوب نوشتن را در حافظه خود نگه می دارد و به طور ناخودآگاه به نویسنده بهتری تبدیل می شوید.
خواندن باعث می شود که دایره لغات شما افزایش پیدا کند و بتوانید مفاهیم پیچیده تری را در قالب کلمات جای دهید.

3️⃣ دانلود کتاب و مطالعه آن،مهارت ارتباطی شما بهبود می یابد.

به این دلیل که دامنه لغات شما با کتاب خواندن افزایش می یابد،بهتر می توانید صحبت کنید و در زمان گفتگو عبارات بهتری را برای بیان سخنان خود بکار بگیرید.
توصیه می کنیم اگر به خواندن کتاب علاقه مند هستید حتما از فروشگاه های کتاب خریداری کنید. همچنین می توانید با دانلود کتاب از فروشگاه آنلاین به کتاب های بیشماری دسترسی داشته باشید.

4️⃣ کتاب خواندن نظم شخصی و انسجام ذهنی شما را افزایش می دهد.

در دنیایی که هستیم، روز به روز به علت حجم اطلاعات زیادی که به سمت ما می آید تمرکز و توجه کمتری به آنها می کنیم.
طبق تحقیقات در سال ۲۰۰۰ میزان زمانی که افراد به آگهی های تبلیغاتی توجه می کردند ۱۱ ثانیه بود و در سال ۲۰۱۰ این زمان به ۸ ثانیه کاهش پیدا کرد، در چنین زمانی کتاب خواندن باعث می شود بتوانید تمرکز بیشتری بروی مسائل مهم داشته باشید و تمرین ذهنی عالی برای این کار انجام دهید.

5️⃣ کتاب خواندن بسیار راحت تر از گذشته شده است.

در عصر دیجیتالی دیگر نیازی به رفت و آمد و هزینه خرید کتاب های کاغذی را ندارید.
حالا اگر شما بخواهید که دانلود رایگان مقاله یا دانلود کتاب و یا خرید کتاب از آمازون داشته باشید همگی به سادگی با استفاده از لپ تاپ شما زمانی که بروی تخت خواب خود دراز کشیده اید امکان پذیر است.

6️⃣ کتاب خواندن الهام بخش است.

کتاب خواندن مانند هم کلام شدن با یک انسان حرفه ای و با تجربه است.
قطعا از صحبت کردن با افراد خبره و حرفه ای لذت برده اید، پس تجربه گران بهایی است که مطالبی را بخوانید که بهترین و حرفه ای ترین افرادی که می شناسید به سخنان آنان گوش دهید و با خواندن نوشته های آنان به دنیای جدیدی از مفاهیم مختلف دست پیدا کنید.
برای کتاب خواندن کافی است همین الان مرورگر لپ تاپ خود را باز کنید و ببینید شخص مورد علاقه شما در حوزه کاری تان چه کتابی را نوشته است و براحتی با دانلود کتاب از سایت های مختلف و یا خرید کتاب از آمازون بتوانید به مطالب آن دست پیدا کنید.

7️⃣ کتاب خواندن سلامت روان شما را تضمین می کند.

کتاب خواندن همچنان که لذت بخش است، باعث می شود در دنیای خیالی آن غرق شوید و به آرامش دست پیدا کنید.
یکی از راه های اثبات شده برای کاهش سطح استرس در بدن،کتاب خواندن هست که به افراد توصیه می شود و همچنین به ذهن فضای بیشتری برای کارایی بهتر می بخشد.
کتاب خواندن،سفر کوتاهی در درون ذهن است. سعی کنید از هر فرصتی برای مطالعه چیزهایی که علاقه مند هستید استفاده کنید.
از لحظه ای که دانلود رایگان مقاله برای کارهای دانشگاهی خود انجام می دهید تا زمانی که دانلود کتاب یا خرید کتاب از آمازون دارید فرصت های بسیار زیادی برای خواندن و لذت بردن از آن خواهید داشت.}
نگارنده: علیرضا مجیدی